Bygdanytt trykker flere aviser for åttende året på rad.
Sindre Øye Helgheim
Mens størsteparten av avisene i Hordaland opplever negativ opplagsutvikling, fortsetter opplaget å stige i Bygdanytt. Det viser tallene fra Mediebedriftenes Landsforening (MBL), som ble lagt frem i går.
Lokalavisen for Arna og Osterøy har nå et opplag på 4625, noe som er det største noensinne i avisens 59-årige historie. Fra 2008 steg antall aviseksemplarer med 38, noe som er en prosentvis vekst på litt under én prosent.
Med det fortsetter fremgangen for den eldste lokalavisen i bergensområdet, som siden 2001 har opplevd opplagsøkning. 2009 ble det åttende året på rad at Bygdanytt trykket flere aviser enn året før.
Siden årtusenskiftet har opplaget gått frem med mellom 0,3 og 5,6 prosent hvert år. Den største fremgangen fant sted fra 2006 til 2007, da tallet steg fra 4295 til 4536.
Løssalget utgjør nå 312 av hver avisutgave, og dette tallet har holdt seg noenlunde stabilt siden 2007. Tendensene ellers i landet er at løssalget synker med 10 prosent, mens abonnementstallene holder seg stabile.
Bygdanytt er med dette en av bare seks aviser i Hordaland som kan vise til opplagsfremgang i året som gikk, sammen med Marsteinen, Åsane Tidende, Norge IDAG, Fanaposten og Strilen.
MBL og Landslaget for lokalaviser (LLA) teller totalt 27 aviser i Hordaland, og resten av disse opplevde altså nedgang i opplaget. De største avisene, BT og BA, har nå historisk dårlige opplagstall, og falt med henholdsvis tre og ni prosent fra 2008 til 2009.
Tall fra de over 100 avisene knyttet til LLA viser at opplaget for lokalavisene holder stillingene og gikk opp med 0,2 prosent i fjor. Bygdanytt er ikke medlem i LLA.