Parkering forbudt
i byggeperioden



Ytre Arna sentrum stenges for parkering det nærmeste halvåret. Sentrumsdelen av Peter Jebsensveg blir enveiskjørt mot nord forbi broen ved industrihuset.


Klikk for større bilde
 - André Leknessund Wik
UTFORDRINGER I VENTE: I går klokken 12.30 talte Bygdanytt 30 parkerte biler fra Coop Prix til varmepumpesenteret i den andre enden av Arnegården. Når miljøgaten står ferdig, blir det totale antallet tilgjengelige p-plasser cirka halvparten av dette. I mellomtiden blir det overhode ingen mulighet til å parkere noen steder i Ytre Arna sentrum i anleggsperioden. Gaten blir i tillegg redusert til en kjørebane og enveiskjørt, med mulighet for stenging i 15-20 minutter om gangen.
Foto: André Leknessund Wik


Publisert: 26. feb. 2010, 10:24
Oppdatert: 26. feb. 2010, 13:25


Opprustingen av Ytre Arna sentrum - den mye omtalte miljøgaten - bærer med seg utfordringer og nye rutiner for befolkningen og de næringsdrivende i Ytre Arna. For når arbeidene nå starter, vil det ikke lenger være lov å sette bilen fra seg noen steder i sentrum. Slik ønsker byggherren å ha det frem til miljøgaten står ferdig.

- Det vil ikke bli anledning til å parkere i sentrum i anleggsperioden, bekrefter byggeleder Per Henrik Justad hos Statens vegvesen.

Han forklarer hvorfor:

- Det ville alvorlig innskrenke arbeidsrommet for entreprenøren. Fremover vil det foregå mye tungt arbeid, som vil kunne skape uønskede situasjoner opp mot parkerte kjøretøy.

-Må parkere utenfor
Ergo mister både Coop Prix, Arnabua Storkiosk, Kulturhuset Sentrum og andre som holder til i Ytre Arna sentrum, samtlige parkeringsplasser de i dag disponerer.

Alternativet for publikum blir følgelig:

- Man blir nødt til å parkere utenfor anleggsområdet og gå inn derfra, opplyser Justad.

Statens vegvesen har ikke laget noen plan for hvor denne parkeringen skal foregå.

Kun en retning
Å begrense biltrafikken er et annet virkemiddel for å sikre arbeidsfolkene og maskinene tilstrekkelig albuerom. Sentrum vil være åpent for gjennomkjøring i byggeperioden, men bare i én retning.

- Det vil bli opprettet enveiskjøring fra enden av anleggsgaten sør for Coop Prix, over torget mot Arna Industrihus, og ut av sentrum, forklarer Justad.

I forbindelse med byggingen av miljøgaten vil vegvesenet også holde stengt den delen av Peter Jebsens veg, som leder til og fra Ytre Arna kirke («kirkebrekken»).

Rundtur
Som Bygdanytt tidligere har gjort kjent, har Bergen Parkering inngått avtale med Arna Industrihus om leie av 15 parkeringsplasser i Fabrikkvegen. Med restriksjonene vegvesenet legger opp til, er følgende scenario mulig å se for seg: En familie som bor i Tuftadalen (ovenfor Ytre Arna skule) skal på butikken for å handle. Men siden sentrumsbiten av Peter Jebsens veg er enveiskjørt i motsatt retning, må de kjøre om Orfallet, følge Arnavegen inn til Festtangen, ta av der til Ytre Arna, og bile Peter Jebsens veg ut igjen til sentrum fra sørsiden. Hvorpå eneste tilgjengelige parkeringsalternativ er den kommunale avgiftsparkeringen på baksiden av Arna Industrihus.

-Ikke ideelt
- Løsningene er ikke ideelle, men disse tiltakene er vi nødt til å sette i verk for å sikre entreprenøren nok arbeidsplass, og for å ivareta sikkerheten til alle som skal ferdes her, påpeker byggeleder Per Henrik Justad.

- Målet er å få sirkulær bevegelse av biltrafikken.

Lokalkjente i Ytre Arna vil imidlertid vite at man kan ta seg fra for eksempel Ytre Arna skule til sentrum på sjøsiden, via Nordstrandvegen og Elvavegen. Justad innser at folk neppe kan hindres i å ta i bruk et slikt kjøremønster, men understreker at det ikke er ønskelig med ytterligere trafikkopphopning i disse fra før svært trange gatene.

- Sentrum vil hele tiden være åpent for gående, minner han om.

Les også: -Snart to måneder på etterskudd

Les også: Slik skal Ytre Arna få et bedre bymiljø





Abonner på Bergens Tidende


Panoramabilete frå Arna og Osterøy

Panoramabilete frå Osterøy med lyd. Du treng Quick Time for å sjå bileta. Programmet kan du laste ned gratis her.

Velg Hamre kyrkje, alterringen
Velg Hamre kyrkje, skipet
Velg Jenter i Lonevåg
Velg Osterøy museum


Slik kan du bidra

Skriv til oss om ting som skjer der du bor! Du treffer oss på bn@bygdanytt.no














Mitt sted

Bildegalleri
Midttun sine nye bilder



Lesarbilete frå Osterøy 3



Lesarbilete frå Arna 3



Midttun sine nye bilder , Lesarbilete frå Osterøy 3, Lesarbilete frå Arna 3, Slik feira vi 17. mai, vis alle








 
   Nyhetsarkiv

 
   
           
Redaktøransvar Ansvarlig redaktør: Hallvard Tysse
Copyright © Bygdanytt
Øyrane Torg, Pb 134 Indre Arna, 5888 Bergen
Telefon: 55 53 57 70, fax: 55 53 57 80
E-post: bn@bygdanytt.no
Tips Bygdanytt