Tatt på fersken med 40.000 i lommene



Han var nylig satt fri fra fengselet. Lørdag morgen kledde arnamannen seg opp i svart, brøt seg inn på Øyrane Torg og løp av gårde med over 40.000 kroner. I dag er han tilbake bak gitteret.


Klikk for større bilde
 - © bt.no
AVSLØRT: Av overvåkningsbildene til Øyrane Torg går det fram at mannen i 40-årene røsker løs et skilt.


Publisert: 15. jun. 2010, 08:15
Oppdatert: 15. jun. 2010, 08:23


— Dette er en gammel kjenning av oss. Det er ikke lenge siden han ble sluppet ut, sier etterforskningsleder Nils-Inge Romslo ved Bergen Nord politistasjon. Han roser arbeidet politiet gjorde i dramaet som utspilte seg i Indre Arna tidlig lørdag morgen. Mannen i 40-årene er nok ikke like fornøyd med utfallet av helgens eskapader.

Knuste døren
Klokken 05.47 lørdag morgen ringte et vitne som befant seg i nærheten av Øyrane Torg. Han fortalte politiet om en person som var i ferd med å bryte seg inn på senteret, og 112-sentralen dirigerte en bil til stedet. Patruljen var et stykke unna, men rakk likevel fram tidsnok til å få øye på tyven.

— Det går fort om natten. Da de svingte ned mot senteret, så de en mørkkledd person som var i ferd med å stikke av fra stedet. Da han så politiet, fikk han fart på beina. Mannen løp gjennom undergangen opp mot togstasjonen, forteller Romslo.

Da hadde tyven gått rundt Øyrane Torg i en periode lang nok til å bli fanget opp av senterets overvåkningskameraer. Bildene viser at tyven røsker løs en jernstang fra et skilt og går i retning blomsterbutikken Sarepta, like ved hovedinngangen til kjøpesenteret. Her begynner mannen å hamre løs mot en av glassdørene, helt til han får hånden gjennom og bryter døren opp. Deretter går han målrettet inn på bakrommet til blomsterbutikken.

Jaget til kirken
Glassbiter og blodspor var det som møtte Evy Eide da hun kom på jobb på Sarepta lørdag morgen like før klokken åtte. Da hadde en kollega av henne vært der en stund allerede.

— Hun ringte meg og fortalte hva som hadde skjedd, og underveis til jobb forestilte jeg meg at hele butikken var blitt rasert. Men det ser ut som om han visste hvor han skulle, mener Eide.

Tyven fant nemlig fort fram til butikkens omsetning for de fire siste dagene, fylte lommene og la på sprang. Politibetjentene fulgte etter mannen, og tok raskt innpå. Da tyven var kommet til Arna kyrkje, ble han overmannet av lovens lange arm.

Like ved pågripelsesstedet oppdaget betjentene en trillebår, hvis innhold mer enn antyder at arnamannen har vært effektiv siden han gikk ut fengselsportene forrige gang. Der fant politiet nemlig et stereoanlegg og en del pledd (!) som etter all sannsynlighet stammer fra et annet innbrudd i nærheten.

Fulle lommer
I lommene til tyven fant de mer enn 40.000 kroner i kontanter.

— Det var tilfeldig at det var så mye. Det er mer enn hva som vanligvis oppbevares i butikken, sier Eide, som i går rekapitulerte hendelsene sammen med sentervaktmester Ole Fosse. Han var ikke på jobb lørdag, men ble oppringt av Securitas ganske nøyaktig klokken 06.00.

— Jeg var her 06.12. Da var politiet i ferd med å få mannen inn i bilen, forteller Fosse, som har jobbet som vaktmester på Øyrane Torg siden oppstarten, og ikke er ukjent med innbruddsforsøk.

— Dette er nok blant de roligste sentrene, men det har vært noen tilfeller opp gjennom årene. Jeg synes likevel det er merkelig at de tar blomsterbutikken. Det er vel fordi den ligger lett tilgjengelig, tror Fosse, som brukte formiddagen til å gå gjennom bildene fra overvåkningskameraene. De viste seg å ikke bli nødvendige for politiet i dette tilfellet.

— Han ble jo tatt på fersk gjerning, konstaterer Romslo.

Rett i fengsel
Senterleder Torodd Iversen er fornøyd både med egne ansatte, vektere og politiet.

— Når uhellet først var ute, gikk dette akkurat som det skulle, mener Iversen.

Innbruddstyven sier seg nok ikke helt enig. Etter fengslingsmøtet sent i går ble arnamannen nemlig igjen satt bak lås og slå, i alle fall om dommen ble avsagt slik etterforskningsleder Nils-Inge Romslo ved Bergen Nord politistasjon forventet.

— Siden han nettopp kom ut fra fengsel, regner jeg med at gjentakelsesfaren vurderes som såpass stor at han blir varetektsfengslet i fire uker. Det er stor sannsynlighet for det, men det er ikke avklart ennå, sa Romslo til Bygdanytt i går ettermiddag.





Abonner på Bergens Tidende


Panoramabilete frå Arna og Osterøy

Panoramabilete frå Osterøy med lyd. Du treng Quick Time for å sjå bileta. Programmet kan du laste ned gratis her.

Velg Hamre kyrkje, alterringen
Velg Hamre kyrkje, skipet
Velg Jenter i Lonevåg
Velg Osterøy museum


Slik kan du bidra

Skriv til oss om ting som skjer der du bor! Du treffer oss på bn@bygdanytt.no














Mitt sted

Bildegalleri
Midttun sine nye bilder



Lesarbilete frå Osterøy 3



Lesarbilete frå Arna 3



Midttun sine nye bilder , Lesarbilete frå Osterøy 3, Lesarbilete frå Arna 3, Slik feira vi 17. mai, vis alle








 
   Nyhetsarkiv

 
   
           
Redaktøransvar Ansvarlig redaktør: Hallvard Tysse
Copyright © Bygdanytt
Øyrane Torg, Pb 134 Indre Arna, 5888 Bergen
Telefon: 55 53 57 70, fax: 55 53 57 80
E-post: bn@bygdanytt.no
Tips Bygdanytt